«Животные в нашей жизни»



жүктеу 35.48 Kb.
Дата05.07.2016
өлшемі35.48 Kb.
түріУрок
Урок в 6 классе

Тема: « Животные в нашей жизни».

Цели: 1. Развивать навыки монологической и диалогической речи по теме: «Животные в нашей жизни» 

2. Закрепить грамматический материал Present Perfect,

3. Воспитывать культуру общения, любовь к животным

Оборудование: диск МР-3,запись на доске (слова, кроссворд, предложения), учебник,  тетрадь.



Ход урока

Приветствие.

-Good morning, children! Nice to meet you!

Sit down, please.

2. Фонетическая зарядка

-Let us begin our lesson. But first of all, let us read some words. Look at the blackboard, please. Read the sounds and the words.

         [ei]                                     [ai]                   

        cage                                    rhino

        save                                     kind

        nature                                   fight

   endangered                              wild

- Create some word combinations with them.


3. Речевая зарядка

-Do you like animals?

-What animals do you like?

-Do you like to feed animals?

-Do you like to play with them?

-Do you know some endangered animals?

- What endangered animals do you know?

4. Повторение грамматического материала

-Today we talk about endangered animals. But you have to review Present Perfect.

-Для чего используется время Present Perfect?

-Как образуется грамматическая форма Present Perfect?

-В каких случаях используется вспомогательный глагол have? Has?

-Назовите слова-спутники Present Perfect


5. Упражнение на закрепление грамматики

1. -Do the crossword puzzle. Find the name of endangered animals.

1) A very strong and cruel wild animal, living in the forest in Russia (wolf)

2) A domestic animal. One of mans best friends (horse)

3) A continent where lots of exotic animals live (Africa)

4) The king of the animal (lion)

5) The king of the birds (eagle)




w

o

l

f







h

o

r

s

e




a

f

r

i

c

a

l

i

o

n







e

a

g

l

e




2Put the verb in the correct form.

1) We \just\be to London Zoo.

2) A giant panda\already\eat his breakfast.

3) A black rhino\just\drink some water.

4) I \already\ join\ the Zoological Society.

5) An African elephant\just\stand.



3. Translate into English.

1)Я люблю свою собаку, она добрая и умная.

2)Давай сходим в зоопарк!

3)В мире много животных, которые находятся на грани вымирания.


6. Физминутка

Clap your hands

One, two, three, one, two, three,

I can count very well.

Will you follow me?

Four,five,six, four,five,six,

Don’t be late, do it quick!

Seven, eight, seven, eight,

Let us count, clap and play.

Nine and ten, nine and ten,

Let’s begin again!
7. Аудирование текста стихотворения. Совершенствование навыков чтения и устной речи.

-Фонетическая отработка новых слов

- Чтение стихотворения упр.14 стр.107

-Чтение текста упр. 10 стр.106

- Answer the questions: 1.When did exotic animals appear in Great Britain for the first time?2. Where is the Zoo now? 3.Have you ever been to the zoo? Did you like it?
8. Работа в парах

Составьте диалог-интервью с директором зоопарка и представьте его своим одноклассникам.
9. How many words can you find in this word chain?

Catigerdogoggirllittlelephanthree (8)

10. Итог урока

Did you like the lesson?
11. Домашнее задание

-Упр.14.стр.107

-You homework is to make a story about one of endangered animals (its name, where does it live, what does it eat).

Мурадимова Сажида Махмутьяновна-20.07.1963



Закончила БГПИ , факультет иностранных языков в 1985 г.

Работает учителем английского языка В МБОУ СОШ с.Подольск



©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет