Сабақ 8 «Ә» сынып Пәні: Әдебиет Тақырыбы: «Қараш-қараш оқиғасындағы кейіпкерлер бейнесі»



жүктеу 39.48 Kb.
Дата03.07.2016
өлшемі39.48 Kb.
1 Т.Әлиев атындағы орта мектеп

Қалалық «Бастауыш сынып пен тілші мұғалімдер» олимпиадасында өткізілген

Ашық сабақ

8 «Ә» сынып

Пәні: Әдебиет

Тақырыбы: «Қараш-қараш оқиғасындағы кейіпкерлер бейнесі»

Өткізген: Қазақ тілі мен әдебиетінің пәнінің мұғалімі Уразалиева Г.

Жаңаозен қаласы

Сабақтың жоспары

Сабақтың тақырыбы: «Қараш-қараш оқиғасының» кейіпкерлерін талдау

Сабақтың мақсаты: 1. Прозалық жанрды сүйіп оқуға үйрету.

2. Оқушылардың ой-өрісін дамыту,тілдік қорын

молайту, еркін пікір айта білуге үйрету. Білімділігі: Повестігі іс-әрекеттермен танысу,кейіпкерлердің

өмірдегі шынайы бейнесін таныту.

3.Сабақтың тәрбиелігі: Елін,жерін,Отанын сүюге үйрету,патриоттық

сезімдерін ояту.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта кесте карта,

шығармашылық кітаптар, суреттер.

Сабақтың барысы: Уйымдастыру бөлімі

1.Үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасын сұрамастан бұрын Мұхтар Әуезовтің әңгімелерін таныстыра отырып ішінен «Қараш-қараш оқиғасын» ерекше атап өту


«Қараш-қараш оқиғасы»

«Қорғансыздың күні»


Мұхтар Әуезов әңгімелері
«Көксерек»

«Қиын заман»



«Жетім»

«Бүркітші»

Тақырыптың 5 бөліміне ат қоя отырып,мазмұнын жетелеу сұрақтар арқылы сұрау.(интерактивті тақтамен)

Қараш-қараш оқиғасы

1.Үзілген арман.

а Тектіғұл өліміне не себеп болды?

ә Інісінің өлімі Бақтығұлға қалай әсер етті?

2.Сәтсіз әрекет.

а Бақтығұлдың алғашқы әрекеті неліктен сәтсіз болды?

ә Бұдан соң Бақтығұл қандай шешімге келді?

3.Жараланған жүрек.

а Бақтығұл Жарасбай байдан неге пана іздеді?

ә Жарасбай қандай жан?

4.Қашқын.

а Бақтығұл өзінің қателескенін қашан түсінді?

5.Кек алу.

а Неліктен Бақтыгұл Жарасбай болысты өлтірді?

2.Тұжырым кестесін толтыру Интерактивті тақтаға сызып қою



Кейіпкерлер

Іс-әрекеттер

Адами қасиеттер

1

Тектіғұл







2



Бақтығұл







3



Сәлмен







4



Жарасбай







3.Жаңа сабақ: «Қараш-Қараш» оқиғасының кейіпкерлерін талдау. Интерактивті тақтаға Венн диаграммасын түсіріп

Бақтығұл Жарасбай

Сәт

Сәлмен

Тектіғұл

4.Тест сұрақтары арқылы оқушылар қабілетін байқау

1.Қазақстан Тәуелсіздігін қай жылы алды?

А 1990

Б 1991


В 1992

С 1993


2. «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңін қай ақын жазды?

А Мұқағали Мақатаев

Б Ыбырай Алтынсарин

В Махамбет Өтемісұлы

С Абай Құнанбаев

3. «Патша әмірі тарылды» қай ақынның өлеңі?

А Жамбыл Жабаев

Б Абай Құнанбаев

В Мағжан Жұмабаев

С Олжас Сүлейменов

4. «Көксерек» қай жазушының әңгімесі?

А Сәбит Мұқанов

Б Ғабит Мүсірепов

В Мұхтар Әуезов

С Сәкен Сейфуллин

5. «Түркістан» қай ақынның өлеңі?

А Абай Құнанбаев

Б Міржақып Дулатұлы

С Жамбыл Жабаев


5.Композицияны талдау.

1.Шығарма қалай басталды?

2.Оқиғаның дамуы.

3.Оқиғаның шиеленісуі.

4.Шарықтау шегі.

5.Шешімі қалай болды?


Рысқұл,Тұрар аңсаған,

Теңдікті тілеп қанша адам.

Босына кетті-ау қиылып,

Жүрекке түскен жарадан.


Аңсаған міне,арман күн,

Келіпте жетті-ау бәріңе.

Ұмытылмас бейнелер,

Жүректің мәңгі төрінде.



6.Сабақты қорытындылау.

Ш.Мұртазаның «Қызыл жебе» романын таныстыра отырып,Тұрар Рысқұловтың өсу тарихвмен таныстыра кету.

Бақтығұлдың Рысқұл екенін сол кішкене Сейіттің Тұрар екенін айту.

7.Үй тапсырмасы.

Мұхтар Әуезовтың «Қараш-Қараш оқиғасынан алған сезімім» атты ой толғау жазу.



8.Оқушылардың білімдерін бағалау.
: uploaded files
uploaded files -> Сабақтың барысы: Ұйымдастыру Оқушыларды сабаққа дайындау Үй жұмысын тексеру
uploaded files -> Сабақтың типі: Білім дағдысын қалыптастыру Сабақтың түрі: теориялық-тәжірибешілік
uploaded files -> Тақырыбы: «Өлең сөздің зергері-Қадыр ақын» Мақсаты
uploaded files -> Сабақтың М. Жұмабаев «Түркістан» өлеңі 8 «А»сынып Сабақтың мақсаты
uploaded files -> Сабақтың мақсаттары
uploaded files -> Сабақтың тақырыбы: Қазақстан территориясындағы тас дәуірі кезеңі. Сабақтың мақсаты
uploaded files -> Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт- азаттық қозғалысқа 100 жыл Сабақтың мақсаттары
uploaded files -> Тема. Развитие культуры, торговли и религии на трассах Великого Шелкового пути. Тип урока
uploaded files -> Религия и власть в социально-философской мысли ислама




©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет