Сабақ саны Модульдің мазмұны Уақыты, мин кіріспе 1-сабақ



жүктеу 256.32 Kb.
Дата07.07.2016
өлшемі256.32 Kb.
түріСабақ
І МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: ТАНЫСУ

Грамматикалық тақырыбы: ФОНЕТИКА

(6 сағат)

Қазақ әліпбиін қайталау. Буын. Екпін.

Бөлімдері

Сабақ саны

Модульдің мазмұны

Уақыты, мин

КІРІСПЕ


1-сабақ

1. Модульдің құрамын түсіндіру.

2. Грамматикалық тақырыпты түсіндіру.

3. Сөздік жұмысы.

4. Лексикалық тақырып.

5. Бекіту.


5 мин

10 мин
8 мин

12 мин

10 мин



СӨЙЛЕСУ

2-сабақ

1. Сөздік диктант.

2. «Танысу». Жұптық жұмыс.

3. «Әдепті балалар» мәтіні бойынша жұмыс.


15 мин

15 мин


15 мин


3-сабақ

1. Аударма диктант.

2. «Өзім туралы». Үш деңгейлік тапсырмалар.



15 мин

30 мин


4-сабақ

1. «Ертегілер елінде» ойыны. Бақылау сұрақтары бойынша дайындалу.

2. Еркін диктант.



25 мин

20 мин


5-сабақ

1. Түсіндірме диктант.

2. «Аялдамада» деген тақырып бойынша жұмыс.



15 мин

30 мин

ҚОРЫТЫНДЫ


6-сабақ

1. Тест

2. Диктант. «Өзім туралы».



10 мин

35 мин


Оқушы нені білуі тиіс:

1. «Танысу» тақырыбы бойынша бір-бірімен ауызекі тілде сөйлесе білу.

2. Осы тақырып бойынша сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдана білу.

3. Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтып, дұрыс жаза білу, буынды, екпінді, дауысты, дауыссыз жыбыстарды ажырата білу.



Оқушы нені үйренуі қажет:

1. Қазақ тілінде сауатты жазуға үйрену.

2. Буын, оның түрлерін, дауысты, дауыссыз дыбыстарды, олардың түрлерін ажырата білуге үйрену.

1-сабақ

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Модульдің құрамын айту.

ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

ІV. Грамматикалық тақырып.

Тақтада тіректі сызба ілулі тұрады. Мұғалім осы сызба арқылы грамматикалық тақырыпты түсіндіреді. Түсіндіріп болған соң, оқушылар оқулықтарын ашып, осы тірек сызбаны қарап, ережелерді оқып шығады.

1) Мұғалім фонетика туралы ережені айтып, түсіндіреді.

ФОНЕТИКА тіл дыбыстарын үйретеді.

2) Дауысты дыбыстар мен әріптер туралы сызба бойынша жұмыс өткізу (оқулықтың 5-беті).



Дауысты дыбыстар мен әріптер

Қазақ тіліндегі дауысты дыбыстар мен әріптер саны әр түрлі.

Қазақ тілінде дауысты дыбыстар саны – 12, олар жуан және жіңішке болып екіге бөлінеді.

И, у дыбыстары әрі жіңішке, әрі жуан болады. Ал э дыбысы басқа тілден енген сөздерде кездеседі.

Қазақ тіліндегі дауысты дыбыс болатын әріптер саны – 15. Себебі, үш әріп айтылуына қарай дауысты дыбыстардың ішінде кездеседі. Олар:

я а

ю у


ә о

3) Дауыссыз дыбыстар туралы сызба бойынша жұмыс өткізу.



Дауыссыз дыбыстар мен әріптер

Қазақ тілінде дауыссыз дыбыстар – 26. Олар үш топқа бөлінеді: ұяң, қатаң, үнді.

Ұяң дауыссыздар саны – жеті. Олар: б, в, г, ғ, д, ж, з.

Үнді дауыссыздар саны – жеті. Олар: р, л, й, м, н, ң [у].

Қатаң дауыссыздар саны – он екі. Олар: п, ф, к, қ, т, с, ш, щ, х, ц, ч, ү.

Ал дауыссыз дыбыс болатын әріптер – 25. У әрпі әрі дауысты, әрі дауыссыздар тобына жатады.

Қазақ тілінде айтылуы қиын дыбыстар саны – 10. Олардың айтылуына қарай алтауы дауысты, төртеуі дауыссыз болады.

4) Қазақ тіліне тән дыбыстар туралы сызба мен ереже бойынша жұмыс өткізу (оқулықтың 4-беті).



V. Сөздікпен жұмыс.

1. Оқушыларды жаңа сөздермен таныстырып, аудару.

2. Сөздерді дұрыс айтуға, сауатты жазуға дағдыландыру.

а) Мұғалім мәнерлеп оқиды.

ә) Оқушылар дауыстап қайталайды.

б) Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрайды.

в) Оқушылар сөз тіркестерін тізбекпен оқиды.

г) Сөз тіркестерімен сөйлем құрастырады.

Мысалы: Менің сенімен танысқым келеді.

VІ. Лексикалық тақырып.

Тақтада лексикалық тақырып бойынша тірек сызба берілген. Осы сызбаға қарап, мұғалім оқушыларға «Танысу» тақырыбы жайында мәлімет береді.



ТАНЫСУ


Аты-жөні

Туған жылы, айы, күні

Туған жері

Мекен-жайы

Ұлты

Ермегі

Бос уақыты

Оқитын мектебі, сыныбы


VІІ. Бекіту.

Сыныптағы оқушылар екі-екіден отырады. Әр оқушы тапсырмасын алады. Дайындыққа 5 минут уақыт беріледі. Содан соң әр оқушы өз тапсырмасын жауап үлгісі бойынша тексереді.

Тапсырмалар:

1



1. Сұрақтарға жауап бер.

а) Фонетика деген не?

ә) Қазақ тілінде дыбыстар айтылуына қарай неше түрге бөлінеді?

б) Дауыссыз дыбыстар неше түрге бөлінеді? Оларды ата.

в) Буынның неше түрі бар?

2. Анкетаны толтыр.

АНКЕТА


(аты-жөні)

(туған жылы, айы, күні)

(туған жері)

(мекенжайы)

(ұлты)

(оқитын мектебі, сыныбы)

(бос уақыты)

(ермегі)


2



1. Сұрақтарға жауап бер.

а) Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?

ә) Дауысты дыбыстар неше түрге бөлінеді? Оларды ата.

б) Қазақ тіліне тән неше дыбыс бар? Оларды ата.

в) Екпін туралы айт.

2. Анкетаны толтыр.

АНКЕТА


(аты-жөні)

(туған жылы, айы, күні)

(туған жері)

(мекенжайы)

(ұлты)

(оқитын мектебі, сыныбы)

(бос уақыты)

(ермегі)


Жауап үлгісі:

1

а) Фонетика тіл дыбыстарын үйретеді.

ә) Қазақ тілінде дыбыстар айтылуына қарай екі түрге бөлінеді.

б) Дауыссыз дыбыстар үш түрге бөлінеді. Олар: ұяң, үнді, қатаң.

в) Буынның үш түрі бар: ашық, тұйық, бітеу.

Мысалы: а-та, ә-же, ат, тон, көк.

2

а) Қазақ әліпбиінде 42 әріп бар.

ә) Дауысты дыбыстар екі түрге бөлінеді. Олар: жуан, жіңішке.

б) Қазақ тіліне тән 10 дыбыс бар Олар: ә, ө, і, ы, ү, ұ, қ, ғ, қ, ү.

в) Қазақ тілінде екпін тұрақты болады. Екпін сөздің соңғы буынына түседі.

Мысалы: оқушы, етікші, барады.

VІІІ. Үйге тапсырма беру.

Жаңа сөздерді жаттау.



2-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Әдепті балалар

Мақсаты: Әдептілік бойынша мағлұмат беру.Тақырып бойынша тапсырмаларды орындау

1)Білімділік: Сұхбат құрастыруға дағдыландыру..

2)Тәрбиелік: Оқушыларды әдептілікке баулу: әдепті сөйлеуге;үлкенді сыйлауға тәрбиелеу.

3)Дамытушылық: ауыз-екі сөйлеу тілін дамыту; сөздік қорын молайту.



І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Сөздік диктант.

Мұғалім сөздерді оқиды, ал оқушылар бұл сөздерді жұмыс дәптерлеріне жазады.



Сәлеметсің бе! Қайырлы таң! Сәлеметсіз бе! Қайырлы күн! Жағдайың қалай! Танысу, оқу, жақсы, жас, қуаныштымын, аты-жөні.

Жазып бітірген соң, сөздікті ашып, қарындаштармен өзін-өзі тексеріп, бағаларын қояды.



ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

ІV. Жұптық жұмыс.

1. Мұғалім оқулықта берілген сұхбатты мәнерлеп оқиды.

2. Екі оқушы рөлмен осы сұхбатты оқып шығады.

3. Оқушылар оқулықта берілген сұхбатты негізге ала отырып, өз сұхбаттарын құрастырады. Дайындыққа 10 минут уақыт беріледі.

4. Бір-бірінің сұхбаттарын тыңдап, бағалау парағына тиісті бағаны қояды.

5. Мұғалім бірнеше сұхбатты тыңдайды.

_____________ модуль, ________________сынып




Оқушының аты - жөні

Бағасы

1







2







3







4







5







V. Жаттығулар. Мұғалім оқушыларға 2-тапсырманы орындауға 10 минут береді. 10 минуттан кейін балалардан сұрайды.

Жауап үлгісі:

«Әдепті балалар» мәтіні бойынша жұмыс жүргізу.

1. Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқиды, жаңа сөздермен таныстырады.

2. Оқушылар мәтінді оқиды, жаңа сөздердің аудармасын пайдаланып, мәтінді аударады.

3. 3,4-тапсырмаларды орындайды.

2-тапсрыма. Жауап үлгісі:


1. Менің атым – ... .

2. Менің фамилиям – ... .

3. Әкемнің аты – ... . Ол ... жаста.

4. Шешемнің аты – ... .

5. Менің үйім ... қаласында, ... көшесінде.

6. Менің жолдасым ... мектепте, ... сыныпта оқиды.

Ме-нің – 2 буынды сөз. Ме – ашық, -нің – бітеу буын.

А-тым – 2 буынды сөз. А – ашық, -тым – бітеу буын.

Фа-ми-ли-ям – 4 буынды сөз. Фа, -ми, -ли – ашық буындар, -ям – тұйық буын.

Ә-кем-нің – 3 буынды сөз. Ә – ашық, -кем, -нің – бтеу буындар.


3-тапсырма. жауап үлгісі:




ПРИМЕРНЫЕ (ВОСПИТАННЫЕ) ДЕТИ.

В нашей стране умных, воспитанных детей очень много. Когда взрослые разговаривают между собой, они не шумят, не вмешиваются в их разговор. В автобусе, трамвае, троллейбусе взрослым уступают место.




VІ. 5-тапсырма. Оқушылар үлгі бойынша сөйлем құрайды.

VІІ. Үйге тапсырма беру.

Бірінші сабақта берілген дауысты, дауыссыз дыбыстар мен әріптер туралы ережелерді сызбалар бойынша есте сақтау, жаңа сөздерді жаттау.



3-сабақ

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Аударма диктант.

Мұғалім сөздерді орысша оқиды, ал оқушылар бұл сөздерді дәптерлеріне қазақшаға іштей аударып жазады.



Который, свободное время, сидишь, адрес, у вас, проспект, хобби, место рождения, не вмешиваться, не шуметь, разговаривать, примерный, умный, знакомство, учиться, хорошо, я рад.

Оқушылар жазып бітіргеннен кейін дәптерлерін бір-бірімен алмастырып, оқулықтарына қарап, қарындаштарымен тексереді

6 сынып

I МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: МЕНІҢ ОТБАСЫМ

Грамматикалық тақырыбы: ФОНЕТИКА. ҮНДЕСТІК ЗАҢЫ


Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

1. Модульге кіру

2. Грамматикалық тақырып

3. Сөздік жұмысы

4. Лексикалық тақырып

5. Бекіту

2 минут

10 минут

8 минут

15 минут

10 минут

Сөйлесу

2-сабақ

1. Сөздік диктант

2. «Байлық пен ақыл» мәтінімен жұмыс

3. Жаттығуларды орындау

5 минут

20 минут
20 минут

3-сабақ

1. Фонетикалық талдау

2. «Жазғы демалыста» (сөйлесу құру)

3. Сурет бойынша жұмыс

10 минут

20 минут
20 минут

4-сабақ

1. Сөздік диктант

2. «Шие тергенде» мәтінімен жұмыс

3. Аударма жұмысы

4. «Анара сәлем» өнімен жұмыс

8 минут

12 минут
15 минут

10 минут

5-сабақ

«Көшеде» мәтінімен жұмыс

Бекіту (үш деңгейлі кеспелермен жұмыс)



45 минут

Қоры-тынды

6-сабақ

1. Тест

2. Шығарма

10 минут

35 минут

7-сабақ

Қатемен жұмыс

45 минут

Оқушы нені білуі тиіс:

• «Менің отбасым» тақырыбы бойынша әңгімелей білу;

• «Менің отбасым» тақырыбы бойынша өтетін сөздерді, сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс қолдана білу.

Оқушы нені үйренуі қажет:

• «Менің отбасым» тақырыбы бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс айтуға, сауатты жазуға үйрену;

• дауысты, дауыссыз дыбыстарды айырып, дұрыс қолдануға үйрену.


Кіріспе бөлімі

Біздің отбасымыз

1-сабақ

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Грамматикалық тақырып. Мұғалім тақтада берілген сызбалар бойынша грамматикалық тақырыпты түсіндіреді. Оқушылар осы сызбаларды дәптерлеріне көшіріп жазады. Мұғалім грамматикалық тақырып бойынша сұрақтар қояды, оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Дауысты дыбыстардың жіктелуі

Еріннің қызметіне қарай

Жақтың қызметіне қарай

Тілдің қызметіне қарай

еріндік

езулік

Ашық

қысаң

жуан

жіңішке

о, ө, у,

ұ, ү


а, ә, ө, э,

ы, і, и


а, ө, е,

э, о, ө

ы, і, ұ,

ү, у, и


а, о, ы, ұ, (у), (и), э

ә, ө, і, ү, (и), (у), е


ҮНДЕСТІК ЗАҢЫ

1. Буын үндестігі (слоговой сингармонизм)



2. Дыбыс үндестігі (звуковой сингармонизм)

а) қатаң; б, в, г, д + қатаң бас + тық

ә) ұяң (б, в, г, д әріптерінен басқа) - ұяң, үнді ауыл + ға

б) ... к г шелек + і —> шелегі

... п + дауысты б кітап + ы —> кітабы

... к ғ тарак - ы —> тарағы



V. Фонетикалық талдау жасау. Оқулықта берілген фонетикалық талдауды негізге ала отырып, оқушылар берілген сөздерге фонетикалық талдау жасайды. Әр топқа әр түрлі сөздер беріледі. Дайындыққа 4 минут уақыт. Содан кейін оқушылар жауап үлгісі бойынша бір-бірінің тапсырмаларын тексереді.

1-топ: мамандық; 2-топ: заңгер; 3-топ: шөбере.



Жауап үлгісі

1-топ


Ма-ман-дық - үш буынды, 1- ашық, 2, 3 - бітеу буындар

м - дауыссыз, үнді;

а - дауысты, езулік, ашық, жуан;

н - дауыссыз, үнді;

д - дауыссыз, ұяң;

ы - дауысты, езулік, қысаң, жуан;

қ - дауыссыз, қатаң.


Жауап үлгісі

2-топ


Заңгер - екі буынды, 1,2- бітеу буындар

з - дауыссыз, ұяң;

а - дауысты, жуан, езулік, ашық;

ң - дауыссыз, үнді;

г - дауыссыз, ұяң;

е - дауысты, езулік, ашық, жіңішке;

р - дауыссыз, үнді.



Жауап үлгісі

3-топ



Шө-бе-ре – үш буынды, 1,2,3 – ашық буындар

ш - дауыссыз, қатаң;

ө - дауысты, еріндік, ашық, жіңішке;

б - дауыссыз, ұяң;

е - дауысты, езулік, ашық, жіңішке;

р - дауыссыз, үнді.


7 сынып



I МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: Менің отбасы мүшелерім

Грамматикалық тақырыбы: Сұраулы сөйлем.

Құрмалас сөйлем. Шылаулар



Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

Модульге кіру

Грамматикалық

тақырып

Лексикалық тақырып



Бекіту

45

минут


Сөйлесу

2-сабақ

«Мінездің ұнамды белгілері» мәтінімен жұмыс

Жаттығуларды орындау



45

минут


3-сабақ

Тіл дамыту

«Мен кешірдім»

диалогі

Тірек сызбамен



жұмыс

45

минут


4-сабақ

«Менің туыстарым» мәтінімен жұмыс Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс

Жаттығуларды орындау



45

минут


Қорытынды

5-сабақ

1. Тест

45

минут








2. Бақылау сұрақтары


Кіріспе бөлімі

1-сабақ

Менің отбасым

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Грамматикалық тақырыпты тірек сызба негізінде түсіндіру.

Құрмалас сөйлем







1. Сұраулы сөйлем бір нәрсе жайында сұрап білу мақсатында айтылатын сөйлем. Сөйлем соңында сұрау белгісі (?) қойылады.

Сұраулы сөйлемнің жасалу жолдары:

1) сұрау есімдіктері арқылы (кім? не? қанша? т.б.);

2) сұраулық шылаулар арқылы (ма, ме, ба, бе, па, пе, ше);

Мысалы: Сенің отбасыңда қанша адам бар?

2. Құрмалас сөйлем екі немесе бірнеше жай сөйлемнен құралып, күрделі ойды білдіретін сөйлем.

Мысалы: Жазда мен ауылға бардым, бір ай жақсы



демалып қайттым.

3. Шылау — сөздер мен сөйлемдерді байланыстыратын және өзі тіркескен сөзге қосымша мағына беретін сөз табы. Шылау сөздер: септеулік, жалғаулық, демеулік.

1) Септеулік шылау белгілі бір септікте тұрған сөзбен ғана тіркесіп қолданылады. Септеулік шылаулар: туралы, үшін, дейін, кейін, соң, бірге, қатар, т.б.

Мысалы: Мен ана туралы өлең оқыдым.

2) Демеулік шылау өзі тіркескен сөзге қосымша мағына үстейді.

Демеулік шылаулар: ма, ме, ба, бе, па, пе, ше; -ақ, -ау, -ай, да, де, та, те, ғана, тек, т.б.

Мысалы: Сен үйге барасың ба?

3) Жалғаулық шылау сөздер мен сөйлемдерді салыстыра, тең дәрежеде байланыстырады.

Жалғаулық шылаулар: және, әрі, да, де, немесе, өйткені, себебі, т.б.

Мысалы: Мен кешке кітап оқимын немесе кино көремін.



Оқушылар оқулықта берілген сызбаларды қарап, ережелерді оқып шығады.

V. Сөздік жұмысы.

1. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерлеріне жазу.

2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру: а) мұғалімнің мәнерлеп оқуы; ә) оқушылардың дауыстап қайталауы; б) оқушылардың тізбектеп оқуы.

3. Сөздерден сөз тіркестерін құрау.

4. Сөйлем құрау.



VI. Бекіту.

1. 1-тапсырма. Жұмбақтарды шешу.

2. 2-тапсырма. Ы. Алтынсариннің өлеңін түсініп, жаттау.

3. 3-тапсырма. «Әженің таңдануы» мәтінін рөлге бөліп оқу.

4. 6-тапсырманы орындау.

VII. Сабақты қорытындылау.

VІІІ. Үй тапсырмасы. Ы. Алтынсариннің өлеңін жаттау.


Сөйлесу бөлімі

2-сабақ

Мінездің ұнамды белгілері

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Бекіту.

1. Сөздік жұмысы.

Сөздік

келбет - внешность



жан дүниесі - внутренний мир

көркі - вид

үңілу - заглянуть

құдай сақтасын! - боже упаси!

ештеңемен - ничем

жуып кетіре алмау - не смыть

2. 1-тапсырма. А. П. Чеховтың айтқан сөзін қалай түсінесіңдер? Өз пікірлерін ортаға салу. Мәтіндегі жалғаулық шылаулары бар сөйлемдерді жазып алу.

3. 2-тапсырма. «Мінездің ұнамды белгілері» мәтіні бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.



Жеке-топтық жұмыс формасы

Құрал-жабдығы:



1. Бағалау парағы.

2. Оқулықтағы үш күрделілік деңгейдегі тапсырмалар.

3. Жауап үлгілерін мұғалімнің өзі дайындайды. Жетон дар.
Ойынның жүру барысы

I нұсқа:


Бұл сабақта оқушылар өз білім деңгейіне қарай тапсырмалар таңдай алады. Үстелде әр оқушының алдында үш деңгейлі барлық сұрақтар бар парақтар жатады (әр парақта 2-3 тапсырмадан).

Оқушылар деңгейді таңдайды:

• III деңгей тақырып бойынша алынған ақпаратты қолданып, жеткізе білуді талап етеді.

• II деңгей сұрақтары бұл ақпаратты талдай білуін талап етеді.



• I деңгей (едеуір күрделі деңгей) сұрақтары шығармашылық сипаттағы тапсырмалардан тұрады, мұнда оқушылар ақпаратты бағалап, ол туралы өз пікірін білдіріп, оны негіздеп, дәлелдей білуі тиіс.

Жауаптар әр деңгейдің ішінде бес балдық жүйемен бағаланады.
: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Ф-об-001/033 мазм ұ н ы кіріспе
2013 -> Диплом жұмысы тақырыбы: Бастауыш сынып қазақ тілі сабағында инновациялық технологияларды қолданудың тиімділігі
2013 -> Бастауыш сыныпта сын есімді оқыту. Жұмыстың жалпы сипаты 1-3 І. Кіріспе ІІ. Негізгі бөлім
2013 -> Диплом жұмысы тақырыбы: Бастауыш мектепте жазба жұмыстары арқылы сауаттылыққа үйрету Шымкент-2008 мазмұНЫ
2013 -> Тұңғыш Президентпен өткен бес жылым
2013 -> Кіріспе 4 І әдебиеттерге шолу
2013 -> Бірнеше ондаған жылдардан бері босқындар проблемасын қазіргі заманның маңызды проблемаларына жатқызады. Босқындардың жер ауыстыруының жағдайлары мен себептері әр түрлі
2013 -> 2-5 Тарау–I. 1921-1928 жылдардағы қазақ ауылындағы салық саясаты
2013 -> Жоспар: і-тарау. Ақпан төңкерісінен кейінгі Оңтүстік Қазақстанда демократиялық өзгерістер және қоғамдық-саяси ұйымдардың құрылуы




©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет