Сабақ түрі: дәстүрлі емес Сабақ типі: Сайыс сабағы



жүктеу 74.2 Kb.
Дата07.07.2016
өлшемі74.2 Kb.
түріСабақ
«Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Келісемін

ӘБ жетекшісі:

Искакова И


Бекітемін

Мектеп директоры:

Ж.Кулиева



Дайындаған: Танирбергенова Т

Чалмаксимова Г

2013-2014 оқу жылы

Мақсаты:

Оқушылардың математика пәні бойынша меңгерген білімін тексеріп білу, өткен материалды еске түсіру, математика пәніне қызығушылығын арттыру арқылы ой-қабілетін дамыту және өз ойларын жеткізе білу.

Сабақ түрі: дәстүрлі емес

Сабақ типі: Сайыс сабағы

Көрнекілігі: Презентация, тест тапсырмалары, логикалық тапсырмалар, криптограмма

Сайыс басқыштары:

І. “Тест”

ІІІ. “Мақал-мәтелдер”

IV.“Логикалық тапсырмалар”

V. “Криптограмма”

VІ. “Ақ сандық, көк сандық”



І. Тест 10-минут. Қатысушыларға екі нұсқада тест тапсырмалары беріледі.

1 нұсқа

1. 3,6,11,13 – жай санды тап

А) 3,11,13 в) 3,6,13

с) 6,11,13 д) барлығы


2. 56,59,63,69,71 – құрама санды тап

А) 56,63,69 Б) 56,59,71

В) 56,63,69,71 д) 71, 59
3. 24- жай көбейткішке жікте

А) 2*2*2*3 в) 4*6

с) 2*2*6 д) 3*8
4. 120 жай көбейткішке жікте

А) 2*2*6*5 в) 2*2*2*3*5

с) 4*2*15 д) 5*3*11
5. 5 пен 10- ның ЕҮОБ тап

А) 1 в)10 с)5 д)50


6. 15,40,90 – ЕКОЕ тап

А) 360 Б) 90 В) 600 Д)3600


7. Х-ң қандай натурал мәндерінде бөлшегі дұрыс бөлшек болады?

А)4,5,6... в) 1,2,3

С) 1,2,3,4 д) 0,1,2,3
8. Қосындыны санға бөлуді орындаңдар: (169+65):13;

А)18; в)20; с)25. Д) 80

9. Бөлшекті қысқартыңдар:

А) в) с) д)


10. Бөлшекті аралас санға айналдырыңдар:

А) в) с) д)


2 нұсқа

1. 23,25,37,47 – жай санды тап

А) 23,25 в) 25,37,47

с) 23,37,47 д) 47


2. 56,59,63,69,71 – құрама санды тап

А) 56,63,69 в) 56,59,71

с) 56,63,69,71 д) 56,63
3. 55- жай көбейткішке жікте

А) 1*55 в) 55 с) 5*11 д) 1


4. 98- жай көбейткішке жікте

А) 2*7*7 в) 2*49

с) 14*7 д) 1*98
5. 9 бен 15-тің ЕҮОБ тап.

А)3 в)9 с)15 д)45


6. 56 мен 8 ЕКОЕ тап

А) 56 в) 8 с) 1 Д) 7


7. Х-ң қандай натурал мәндерінде бөлшегі дұрыс бөлшек болады?

А)4,5,6... в) 1,2,3

С) 1,2,3,4 д) 0,1,2,3
8. Қосындыны санға бөлуді орындаңдар: (66+12):6;

А)13; в)22; с)14. Д) 56

9. Бөлшекті қысқартыңдар:

А) в) с) д)


10. Бөлшекті аралас санға айналдырыңдар:

А) в) с) д)



ІІ. “Сұрақ-жауап”

  1. 1-ге және өзіне бөлінетін сан? (жай сан)

  2. Ең кіші натурал сан? (1)

  3. Шаршының периметрі 44 см, қабырғасы неше см? (11см)

  4. Алымы бөлімінен кіші бөлшек? (дұрыс бөлшек)

  5. Арақашықтықтың 4 өлшем бірлігі?

  6. 1-ге көбейтілген сан нешеге тең? (сол санның өзіне)

  7. 6 нөлі бар ондық сан? (миллион)



  8. Тіктөрбұрыштың ауданы неге тең? (енімен ұзындығы көбейтіндісіне)

  9. Алымы бөлімінен үлкен бөлшек? (бұрыс бөлшек)

  10. Ең кіші жай сан? (2)

  11. 318 саны 3 ке бөліне ме? (иә)

  12. 1 тоннада неше кг бар? (1000)

  13. Тіктөртбұрыштың ені 4см, ұзындығы 5см ауданы? (20см2)

  14. Қолымызда 10 саусақ, он қолда неше саусақ? (50)

  15. Ортақ бөлгіші бірге тең сандар? (өзара жай сандар)

  16. Бір тәулікте неше сағат бар? (24)

  17. Нәрселерді санағанда қолданылатын сандар? (натурал сандар)

  18. Шаршының қабырғасы 6см болса, ауданы неге тең? (36см2)



  19. Қабырғасы 1смге тең квадраттың ауданы неге тең? (1см2)

  20. Бөлгіштері 2-ден көп сандар қалай аталады? (құрама сандар)

  21. 891 саны 9-ға бөліне ме? (иә)

  22. 48 санының

  23. 17 жай сан ба, құрама сан ба? (жай сан)

  24. Көбейтіндісі 1-ге тең бөлшектер қалай аталады? (өзара кері сандар)

  25. 1 км да неше метр бар? (1000)

  26. Шаршының ауданы 25см2, қабырғасы неше см?

  27. Санды нөлге көбейтсек, неше болады? (0)

  28. Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан? (аралас сан)

  29. 24 санының үлесі нешеге тең? (6)

  30. 325 саны 3-ке бөліне ме? (жоқ)

  31. Тіктөртбұрыштың ені 3см, ұзындығы 5см периметрі неше см? (16см)

  32. Неше цифр бар? (10)

  33. 15 жай сан ба? (жоқ)

  34. 2-ге бөлінетін сандар не деп аталады? (жұп сандар)

  35. Дұрыс бөлшек аралас санға айнала ма? (жоқ)

  36. 41 жай сан ба? (иә)



  37. 1 центнерде неше кг бар?

  38. 32 санының

  39. Қандай сандар 10-ға бөлінеді? (0-мен аяқталатын сандар)

  40. Шаршының периметрі 40см, қабырғасы неше см? (10см)

  41. 2-ге бөлінбейтін сандар не деп аталады? (тақ сандар)

  42. Кез келген натурал санның бөлгіші? (1)

  43. 3 ке кері сан? (

  44. Санды қандай санға бөлуге болмайды? ( 0-ге )

  45. Санның ең үлкен бөлгіші неге тең? (Санның өзіне)

  46. Тіктөртбұрыштың ені 4см, ұзындығы 6 см ауданы неге тең? (24см2)

  47. 1 ғасырдың жартысы неше жыл? (50жыл)

ІІІ. Мақал-мәтел (5-минут). Оқушылар санға байланысты мақал-мәтелдер айтады.

IV. Логикалық тапсырмалар

  1. Әсем поездың басынан есептегенде 7-вагонға отырды.Марина поездың соңынан есептегенде 7-вагонға отырды. Сонда қыздар бір вагонда отырды.Поезда неше вагон болған?(13 вагон)

  2. Қара ағаш басында 5 алма өсіп тұр. Біреуі түсіп қалды, нешеуі тал басында қалды? ( Қара ағашта алма өспейді)

  3. Ағаш үстінде 10 торғай отырды. Аңщы біреуін атып алды, неше торғай қалды? (1-торғай)

  4. Бір жанұяның бес ер баласы және олардың әрқайсысының қарындастары бар.Жанұяда неше бала бар? (алты бала)

  5. Асханаға жүз кг пияз және одан 3 есе артық картоп әкелінді.Асханаға неше кг картоп әкелінді? (300 кг)

  6. Үш ат жегілген шана бір сағатта 15 км жүріп өткен. Әрбір аттың жылдамдығы қандай еді? 15 км/сағ

7. Екі адам төрт сағат шахмат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойнаған? 4 сағат
V. “Криптограмма” Қатысушы оқушылар кестедегі әріптерден математикалық атауларды табуы керек.

С


А

Н


Н

А

Т

У

Р

А

Л

М

А


Қ

О

С


У

Б


Ү


Т

І

К

Т


Е

М

А

Т


И


К


А


Н

Ө

Б

Е

Й

Т


Ү


Б


Ө


Л


У


К


О


О

Р

Д

И


Н


А


Т


А


VI. Ақ сандық, көк сандық

Нәрселерді санағанда,

Керек ол бізге ауадай.

Айтыңдаршы бұл қандай сан,

Жан-жағына қарамай (натурал сан)

1 ағаштың 12 бұтағы бар

Әр бұтағында 30-дан жапырағы бар.

Жапырақтың бір жағы ақ,

Бір жағы қара кәнеки ойлан тап? (1 жыл, 12 ай, 30 күн, күн мен түн)
Дүкеннен мен сабын алдым,

Оның және қабын алдым,

Екі дәптер, бір қарындаш,

Тіс ысқышты тағы да алдым.

Есептеші сонда бәрі

Қанша болады, қолда бары? (6)


Жоқ өзінде бас та,

қас та, мойын да.

Ұзындығы жазулы бір бойында. (сызғыш)
Доп емес, дөңгелек емес,

Ұқсас бірақ достарым.

Фигура ол ең негізгі,

Дәл жауапты қостадым. (сызғыш)


Санасаң сан жетпейтін нүктелерден,

Құралған фигура бар қарапайым.



Салу үшін сен оны сызғыш ізде,

Бұл не өзі, бар ма, сірә, дара пайым. (түзу)
: uploaded files
uploaded files -> Сабақтың барысы: Ұйымдастыру Оқушыларды сабаққа дайындау Үй жұмысын тексеру
uploaded files -> Сабақтың типі: Білім дағдысын қалыптастыру Сабақтың түрі: теориялық-тәжірибешілік
uploaded files -> Тақырыбы: «Өлең сөздің зергері-Қадыр ақын» Мақсаты
uploaded files -> Сабақтың М. Жұмабаев «Түркістан» өлеңі 8 «А»сынып Сабақтың мақсаты
uploaded files -> Сабақтың мақсаттары
uploaded files -> Сабақтың тақырыбы: Қазақстан территориясындағы тас дәуірі кезеңі. Сабақтың мақсаты
uploaded files -> Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт- азаттық қозғалысқа 100 жыл Сабақтың мақсаттары
uploaded files -> Тема. Развитие культуры, торговли и религии на трассах Великого Шелкового пути. Тип урока
uploaded files -> Религия и власть в социально-философской мысли ислама




©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет