Сабақтың мақсаты: а Білімділік мақсаты



жүктеу 117.04 Kb.
Дата27.06.2016
өлшемі117.04 Kb.
түріСабақ
c:\users\pc\pictures\рисунок2.jpg
Мекеме атауы: № 29 жалпы орта білім беру мектебі

Аты –жөні: Рахметжанова Зайда Төлегенқызы

Лаузымы: Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі

Жұмыс өтілі: 10 жыл

Санаты: II санатты

Пәні: қазақ тілі

Тақырыбы: Дара және күрделі сан есімдер

Сыныбы: 6 сынып

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік мақсаты: сан есім туралы түсініктерін ары қарай толықтыру, сан есімдердің құрамына қарай дара және күрделі болып бөлінетінін түсіндіру, күрделі сан есімдердің жасалу ерекшеліктерін таныту;


Ә) Дамытушылық мақсаты: Ойлау белсенділігі мен танымдық қызығушылығын дамыту, ой қорытып нақты шешім жасата білу, шығармашылық ізденістерін арттыруға ықпал жасау;

б) Тәрбиелік мақсаты: Адам өміріндегі сандардың маңыздылығын жете түсіну, сандарға қатысты халықтық ұғымдарға мән беру.



Міндеті: 1.Ынтымақтастық атмосферасын құру

2. Оқушылардың өзін және өзгені бағалай білуіне ықпал ету.

3. Сыни ойлауын арттыру.

Қолданылатын модуль: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, ақпараттық- коммуникативтік технологияларды қолдану, білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау, талантты. және дарынды балаларды оқыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:, «СТО», «Джигсо», «6 қалпақ», «Бас бармақ», сұрақ-жауап,талдау,іздену.

Сабақтың көрнекілігі: сызбалар,кестелер, презентация, дидактикалық материалдар т.б

Қолданылатын модуль: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқуды бағалау және оқыту үшін бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту

Пәнаралық байланыс: математика, әдебиет, тарих, биология

Сілтеме: Исаев С., қазақ тілі, «Атамұра», 2011,77 бет.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Жоспардың мазмұны

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Ресурстар

Күтілетін нәтиже


Мотивациялық кезең.

Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру.



(5 мин)

(2 мин)


(2 мин)

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Оқушылармен амандасады.

Мұғаліммен амандасу. «Жүрек жылуы» әдісі арқылы бір-біріне тілек білдіреді.

Суреттер

Сабаққа деген қызығушылықтары оянады

Сын есім арқылы топқа бөлу (адамның келбетіне, табиғат құбылысы, адам мінезі, тұрақты тіркес, өнер-білім)

1 слайд

Оқушыларға кеспе қағаздар, суреттер таратылады

Суреттердің ар жағында сын есімдер берілген.



Оқушылар берілген сын есімдерге байланысты орындарына отырады, яғни 5 топ құрылады

«Сұлулар»

«Суреткерлер»

«Білімділер»

«Ақылдылар»

«Шешендер»



Кеспе қағаз

Топқа бөлінеді


Үй жұмысын тексеру


Қолдарындағы кеспе қағаздағы сөздердің сын есімнің қай мағыналық тобына жататынын сұрау

Оқушылар сын есімдердің мағыналық топтарына тоқталады

Кеспе қағаз

Өткен тақырып қайталанады

Сабақтың тақырыбына шығу

2 слайд

3 слайд

4 слайд

«Жабулы тақырып»

Интертақтада артық сан есімді жасырады.



c:\users\pc\desktop\новая папка (2)\img-20150105-wa0010.jpg

Артық сан есімді табу арқылы оқушылар тақырыптың мақсатына шығады.

Мақсатын слайдтан 1 оқушы оқып береді

Сабақтың тақырыбына шығады

Сабақтың мақсатын анықтайды.




Операциялық кезең.

Жаңа әдістерді қолдану арқылы жаңа материалды игеру.



(20 мин)



Топпен жұмыс.

c:\users\pc\desktop\новая папка (2)\20140222_094701.jpg


4 слайд

Қазақ халқы салт-дәстүр, әдет-ғұрыптарға бай халық. Сол салт-дәстүр, әдет-ғұрыптарымыз халық тұрмыс-тіршілігінің өн бойына ғасырлар бойы тамыр тартып, қандық қасиетіне сіңіп, өшпей, жоғалмай ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып бүгінгі заманға жетіп отыр. Сол себепті сабақта зерттеу жұмысын жүргізіп көрейік.

1-тапсырма

Әр топқа тапсырма беру

1-топ: сандарға байланысты мақал-мәтелдерді ойлап, жазу, сан есімдердің дара, күрделі түрлерін ажырату; мағыналарын ашу.

2- топтар: сандарға байланысты салт-дәстүрлер; сан есімдердің дара, күрделі түрлерін ажырату; мағыналарын ашу.
3 топтар: сандарға байланысты жұмбақтар; сан есімдердің дара, күрделі түрлерін ажырату; мағыналарын ашу.

4-киелі сандар

5 топтар: тарихи мағызы бар сандар. сан есімдердің дара, күрделі түрлерін ажырату; мағыналарын ашу.

c:\users\pc\desktop\новая папка (2)\img-20150105-wa0008.jpg


Ол тапсырмаларды орындау арқылы сандарға байланысты мақал-мәтелдерді, қазақтың салт-дәстүрлерін, тарихи маңызы бар ұғымдардың мағынасын ашып, ережеге салады.

Постерлерін қорғайды. c:\users\pc\desktop\новая папка (2)\20140222_094657.jpg



Интербелсенді тақта

Бағалау парағы, фишкалар таратылады

стикер


Постер қорғайды

формативті бағалау

«Бас бармақ»


Бағалау

Жеке жұмыс

(5 мин)


Әр оқушыға жеке тапсырма таратылады.

Деңгейлік тапсырма.



Оқушылар деңгейді өзі таңдайды, тапсырмаларды орындайды.

Бағалау критерийі арқылы бағалайды




Үлестірмелі парақтар

Оқушылар сөз таптарының морфологиялық талдауынан білімдерін нығайта түседі.

Сергіту сәті

(3 мин)



Оқушылармен сергіту сәтін орындайды

c:\users\pc\desktop\новая папка (2)\img-20150105-wa0004.jpg

Оқушылар тақтаға қарап, сергіту сәтін орындайды

видео

Оқушылар бойларын жазып, сергіп қалады.

Бағалау

Критериалды, формативті бағалау

2 мин





c:\users\pc\desktop\новая папка (2)\img-20150105-wa0005.jpg

Бағалау парағы

Оқушылар бағалау парағы арқылы ұпайлар санын санап, қорытынды баға шығарады.

Рефлексия


«6 шляпа» әдісі

(4 мин)


«6 шляпа» әдісін қолдану

Алты шляпа әдісі арқылы -өз ойларын жеткізеді




Әр топтан екі оқушыдан шығып, сәйкес шляпа киіп, қорытынды жасайды.

6 шляпа

Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергені анықталады.

Үй тапсырмасы

2 мин

Көркем шығармадан сан есімдерге байланысты картотека теру

10 сөйлем теріп келу




Оқушылар алған білімдерін бекітеді.



  1. Суреттер арқылы топқа бөлу

1-топ табиғат құбылыстарына байланысты сөздер: таулы, жазықты, сусыз, жаңбырлы, қарлы.Суреткер

2-топ; адамның сыртқы келбетіне байланысты: келбетті, ұзын бойлы, сұңғақ, сұлу, ажарлы. Сұлулар

3-топ: тұрақты тіркестерге байланысты: су жүрек, қоян жүрек, қой аузынан шөп алмас, тепсе темір үзетін.Шешендер

4-топ: адамның мінез-құлқына байланысты сөздер: сезімтал, тәрбиелі, әдепті, сабырлы, байсалды. Ақылдылар

5-топ: білім-өнерге байланысты сөздер: өнерпаз, білімді, алғыр, зерек.Білімділер


  1. 2 оқушыдан қолдарындағы сын есімнің дара ма әлде күрделі ме, негізгі ме, әлде туынды ма, сапалық па әлде қатыстық па екенін анықтау.(үй тапсырмасын сұрау)

  2. Жаңа сабақ. слайд. Оқушылар тақырыпқа шығады.

  3. Топтарға тапсырма беру. Постерге салады. Әр топтан 2 оқушы немесе 1 оқушы шығып, қорғайды.

Әр топ формативті бағалайды.

Ұпай саны әр топтағы оқушыға жазылады.

5 жеке жұмыс

Сергіту сәті



  1. Бағалау

  2. Қорытынды 6 шляпа

Бағалау критериі



Оқушы аты

Үй жұмысы

(Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай)



Постерге салу

(Бағалау критерийлері:

Тапсырманы толық дұрыс орындауы-2 ұпай

Идеялар ұсынуы-2

Тақтаға шығу-1)

Формативті бағалау әр оқушыға қойылады



Жеке тапсырма

Дұрыс орындауы – 5ұпай

1-2 қате-4 ұпай

3-4 қате -3 ұпай

5-6 қате – 2 ұпай

7-8 қате 1 ұпай

Өзін-өзі бағалау


Ұпай саны яғни фишка

Баға

10-15 ұпай жинаған бала – «5»

6-9- ұпай жинаған бала – «4»

5-3- ұпай жинаған бала – «3»





1 слайд 2 слайд
c:\users\pc\pictures\рисунок3.jpg c:\users\pc\pictures\рисунок4.jpg

3 слайд 4 слайд

c:\users\pc\pictures\рисунок9.jpg c:\users\pc\pictures\рисунок7.jpg

5 слайд 6 слайд
c:\users\pc\pictures\рисунок8.jpg c:\users\pc\pictures\рисунок6.jpg

7 слайд 8 слайд



c:\users\pc\pictures\рисунок10.jpgc:\users\pc\pictures\рисунок11.jpg

Деңгейлік тапсырма

ІІІ деңгей

  1. Мәтіннің құрамынан дара сан есімдердібір бөлек, күрделі сан есімдерді бір бөлек екі бағанға жаз. (159-жаттығу).

Дара сан есімдер

Күрделі сан есімдер

Жүзінші

Бесінші


Үшінші

Отыз


Он

Жиырма


алты

Мың тоғыз жүз қырық екі

Жиырма бес

Жиырма екінші

Үш жүз он алтыншы

Жиырма екі

Он үш




ІІ  деңгей

  1. «Таулы» сөзіне морфологиялық талдау жаса. 

І.Таулы-сын есім

ІІ. Құрамына қарай: екі құрамды тау-лы

ІІІ. Тұлғасына қарай: туынды синтетикалық тәсіл – лы

IV. Құрылысына қарай: дара, себебі бір түбірден құралған.

V. Сұрағы: қандай?

VІ Лексикалық мағынасы: тауы бар аймақ

VІІ Грамматикалық мағына: лексиканың негізінде өрбіген жалпы грамматикалық мағынасы сын есім, категориялық грам. мағына жай шырай

VІІІ Қатыстық сын есім

ІХ. Синт.қызм. анықтауыш

І деңгей


  1. «Сан есім» тақырыбына «Синквейн» бес жолды өлең құрастыр.

Өзін-өзі бағалау

Бағалау критериі:

 3-деңгей – 3ұпай

2-деңгей-4 ұпай

1-деңгей-5 ұпай

 

 




Деңгейлік тапсырма

ІІІ деңгей

  1. Төмендегі сан есімдерді сөзбен жазып, оларды дара және күрделі түріне ажыратыңдар (160-жаттығу).

дара

күрделі

Үш, жеті, төрт, тоғыз,бес, мың, елу, жетпіс,

Қырық бір, алпыссегіз, бес-алты, елу-алпыс, жиырма жеті, мың бес жүз тоқсан жеті, жеті жүз сексен тоғыз, он бес мың екі жүз елу жеті, жеті бүтін үштен бір, жиярма жеті, жиырма.


ІІ  деңгей

  1. «Алатауға» сөзіне морфологиялық талдау жаса. 

І.Алатауға-зат есім

ІІ. Құрамына қарай: үш құрамды

ІІІ. Тұлғасына қарай: туынды аналитикалық тәсіл

IV. Құрылысына қарай: күрделі, себебі екі түбірден құралған, біріккен сөз.

V. Сұрағы: қайда? неге

VІ Лексикалық мағынасы: тау атауы

VІІ Грамматикалық мағына: лексиканың негізінде өрбіген жалпы грамматикалық мағынасы зат есім, категориялық грам. мағына септік мағына

VІІІ мағын. Топтары деректі, жалқы, ғаламзат.

ІХ. Синт.қызм. мекен пысықтауыш

І деңгей


  1. «Сан есім» тақырыбына «Синквейн» бес жолды өлең құрастыр.

Өзін-өзі бағалау

Бағалау критериі:

3-деңгей – 3ұпай

2-деңгей-4 ұпай

1-деңгей-5 ұпай

Деңгейлік тапсырма

І  деңгей

 

1.      Мына сөздерден зат есім жаса.



Білім, аялдама,бұрғы, күрек, жақсылық.

 


  1. Берілген  сөздерден дара зат есімдерді бір бөлек, күрделі зат есімдерді бір бөлек топтап жаз.

дара

күрделі

, мінез, , ел, күз, , шөп,    ,.


Алтынай Жасұлан Атбасар кемпірқосақ


ІІ  деңгей

 

1.      Төмендегі туынды зат есімдерді қатыстырып  сөйлем құра.



Сезім, мақтаныш, айтыс.

 Мен өз сезімімді білдіре алмадым. Көкірегімде мақтаныш орнады. Анаммен айтысты тамашаладым.



  1. Абайдың бір өлеңінен үзінді келтіріп, зат есімдердің астын сыз.

Ғылым таппай мақтанба

ІІІ  деңгей

  1. «Сан есім» тақырыбына «Синквейн» бес жолды өлең құрастыр.

Өзін-өзі бағалау

3-деңгей – 3ұпай

2-деңгей-4 ұпай

1-деңгей-5 ұпай




Деңгейлік тапсырма

ІІІ деңгей

  1. Мәтіннің құрамынан дара сан есімдердібір бөлек, күрделі сан есімдерді бір бөлек екі бағанға жаз. (159-жаттығу).

Дара сан есімдер

Күрделі сан есімдер

Жүзінші

Бесінші


Үшінші

Отыз


Он

Жиырма


алты

Мың тоғыз жүз қырық екі

Жиырма бес

Жиырма екінші

Үш жүз он алтыншы

Жиырма екі

Он үш





ІІ  деңгей

  1. Сапалық пен қатыстық сын есімдерді салыстыр.

сапалық

қатыстық

Сын есімнің өзінен болады

Басқа сөз табынан жасалады

 

2.      Берілген сөйлемнен сын есімдерді тауып, мағынасын анықта.



Сұр бұлт түсі суық, қаптайды аспан,

Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.

 


ІІІ деңгей  


  1.  «Сан есім» тақырыбына «Синквейн» бес жолды өлең құрастыр.

 3-деңгей – 3ұпай

2-деңгей-4 ұпай

1-деңгей-5 ұпай



Өзін-өзі бағалау
: files -> caf
caf -> Тәрбиеші Еңбек өтілімі – 27 жыл
caf -> Мақсаты: Таңыс ертегілер мазмұнын қысқаша айтып кету, ертегінін мазмұнын тындауға қызығушылықтарын арттыру. Ертегінің мазмұның әңгімелеу, ойлау қабілеттерін, сөздік қорларын, мәнерлеп сөйлеу дағдыларын дамыту
caf -> Сабақтың тақырыбы: «Ойдан шығарылған ертегілер»
caf -> Сабақтың барысы
caf -> Санаты: 1 Тақыырып: Әжемнің ауылында қонақта
caf -> Лауазымы: Ағылшын тілі мұғалімі
caf -> Наименование детского сада МҚкк «№9 сәбилер бақшасы»
caf -> «Таным» білім беру саласы. Бөлімі: Айналамен таныстыру Оқу іс-әрекетінің тақырыбы: «Қысқы орман»
caf -> Павлодар қаласының әкімдігі Павлодар қаласы білім беру бөлімнің «Павлодар қаласының №8 сәбилер бақшасы» МҚҚК. «Қыс ғажайыптары»
caf -> Тақырыбы: «Қысқы орманға саяхат»




©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет