Сабақтың тақырыбы: «Аңдардың күзгі тіршілігі.»



жүктеу 61.45 Kb.
Дата02.07.2016
өлшемі61.45 Kb.
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: «Аңдардың күзгі тіршілігі.»

Сабақтың мақсаты:а )Аңдардың күзгі тіршілігімен таныстыру.

Ә) Күз белгілерімен таныстыра отырып ,аңдардың тіршілігі туралы білімін молайтып,таным белсенділігін арыттыру ,сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту.

Б)Табиғатты аялай,қорғай бііуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі :Аңдардың суреттері,жыл мезгілінің суреті, “Күз” өлені,Венн диаграммасы,ат жегілген күйме суреті,топтастыру кестесі ,сәйкестендіру тапсырмасы..

Пәнарлық байланыс:Ана тілімен байланыстыру

Түрі:Жана материалды игерту сабағы,саяхат сабағы.

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,көрнекілік,оқулық.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

1:Ұймдастыру кезені.

Оқушыларды сабаққа даярлау.

2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:Сұрақтарға жауап берген оқушылар жолдама алады

-Қандай аңдарды блеміз?

-“Cүтқоректілер нелер жатады?

-Неліктен жабайы аңдар дейміз?

-Жануарлардың сүтқоректілерден басқа тағы қандай топтары бар?

-Қосмекенділер деп неге аталады?

-Қандай бунақденелілерді білеміз?

3.Жаңа тақырып бойынша жұмыс:

Жолдама алған оқушылар ат жегілген күймеге мініп саяхатқа шығады.



1-ші аялдама.Орманға келіп тоқтаймыз

  1. “Күз” өлеңі оқылады.Күзде ауа райында қандай өзгерістер болады?

  2. Тақтаға күзгі орман суреті ілінеді. Күзде күн суыта бастайды.Аспанды сұр бұлт торлайды.Шөптер сарғайып,қурап бұталар солады,жапырақтар сарғаяды,түседі.Осындаи кезде аңдар қалай тіршілік етеді екен? Біз қайда тоқтадық балалар?Орманда.Ал орманда нелер мекендеді? Орманда андар мекендейді.

  3. Балалар серуенге шығаиық. Келе жатып борсыққа жолығады. Борсық күзде қоңыздарды жеп қатты семіреді екен. Ін қазып қысқы ұйқыға дайндалады екен.

  4. Серуенімізді жалғастырайқ.Аюға кездесеміз.Балалар мынау қандай аң?Аю жидек,бал жеп қатты семіріп алған ол да ұйықтайтын жайлы орын дайындап жатыр.

  5. Енді балалар кірпіге жолықты: Кірпі де әбден семіріп алған .Ол да ұйықтаитын жайлы орын дайндап жатыр.

  6. Балалар келе жатырып ағаштың үстінде отрыған әдемі аңды көрді. Бұл қандай аң екен,бүр,саңырауқұлақ жинап,қысқы азығын дайындап жүр.

Үлп-үлп еткен кимді,

Көрдндер ме тиінді.

Көзі өткір жұлдыздай,

Жүні жібек құндыздай.

Самыр сынды жайлайды,

Қуыстан үйшік сайлайды.

Жемістерді қағады,

Жанғақты да шағады.

Көк майсаға аунайды,

Тлкіден бір аумайды./Өтебай Тұрманжанов/



7.Ал мына аңмен балалар сіздер таныссыздар,бұл біздің жылымыздың басы-тышқан.Тышқандар дән жинап,қысқа азық дайЫндаЙды.

8.Анаған қарандар балалар қандай әдемі аң.Бұл не екен?.Ол-ақкіс.Ақкіс тышқан аулап жүр.Қысқа азық жинамайтыны ғой.

9.Ал мынау не балалар,секіріп,жорытып келе жатқан? Әрине бүл қоян.Қоян: Мен азық жинамаймын,Әзірге мен жейтін шөп бар.Қыста бірдене қылармын дейді.

Ал балалар біраз аңдармен таныстық,енді шамалап демалайық.



2-ші аялдама.Сергіту сәті.Алдымызда талдардан,

Жылтыңдаиды қу түлкі.

Біз түлкіні алдаймыз,

Жүгіре басып қалмаймыз.

Балалар,сергіту сәтінде біз қандай аң туралы айттық?

Дұрыс, балалар түлкі туралы.Түлкіде аңдарға жатады.

Ол жыртқыш аң.Оның түсі қызғылт-сары.Ол түрлі құстармен,қоянмен,кірпімен қоректенеді.



3-ші аялдама.Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді оқып,мағынасын түсіндіру.Сұрақтар арқылы талдап кету.



4-ші аялдама.Саршұнақтың зияны туралы мәлімет беру.

Оқулықтың ішінен саршұнақтың сөздерін тауып оқыту.



5-ші аялдама.Аңдардың түлеуі туралы әңгімеле

6-ші аялдама.Алтыншы аялдамада Жұмбақбай атамыз бізге жұмбақ дайындап отыр екен.

Жұмбақ шешу.

7-ші аялдама.Рефлексия.

А) Синквейн (бес жолды)

ә) Венн диаграммасы.

Б) Сйкестендіру тестін орындау.

В)Топтастыру стратегиясы.

Үйге тапсырмаға. «Аңдардың күзгі тіршілігі.»



Бағалау.
: 2014
2014 -> Бағдарламасы бойынша жүргізілген іс-тәжірибемнен
2014 -> Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин «Біздің жақта»
2014 -> Сабақтың тақырыбы: Ынтымақтастық және топтық жұмысты ұйымдастыру Сабақтың мақсаты
2014 -> Сын есім туралы түсінік. ( 6 сынып ) Сабақтың мақсаты: білімділік
2014 -> Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Құлақтан кіріп, бойды алар»
2014 -> Мужикбаева Алтын Муратқызы Астана қаласы №40 орта мектеп
2014 -> Сабақ жоспарларының үлгілері (іс-тәжірибеден) Құрастырған: Қосаман Дархан Қосаманқызы
2014 -> Мемлекеттік рәміздерді құрметтеу – жас ұрпақты ұлтжандылыққа тәрбиелеу негізі
2014 -> Сабақтың тақырыбы
2014 -> Данная работа состоит из основных дат и краткого очерка о жизни и деятельности великого хана Абылая, использованы труды видных писателей и ученных




©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет