Сабақтың тақырыбы: Ас адамның арқауы. Мақсаты: а Көкөністерді турау арқылы дәруменді салат дайындау және бутерброд дайындау



жүктеу 19.81 Kb.
Дата06.07.2016
өлшемі19.81 Kb.
түріСабақ
Қожаберген жырау атындағы

6 орта мектебі



Ашық сабақ

Тақырыбы:Ас адамның арқауы

5-ші сынып


Петропавл қаласы, 2010 жыл
Сабақтың тақырыбы: Ас адамның арқауы.

Мақсаты: а) Көкөністерді турау арқылы дәруменді салат дайындау және бутерброд дайындау.

б) Еңбекке ұйымдастыра отырып, ойларын еркін жеткізуге, еркін сөлеу қабілеттерін дамыту.

в) Шеберлікке, іскерлікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу, өз бетінше салат жасатып үйрету.

Сабақтың типі: Білім мен іскерлікке үйрету.

Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі қайталау, сұрақ- жауап, сайыс.

Сабақтың түрі: Көкөніс, бутерброд туралы білімдерін жинақтау.

Пәнаралық байланыс: өсімдіктану.

Көрнекілік: Кесу әдістері, көкеністер, кесте, журналдар, ыдыстар, құралдар.

Сабақтың барысы: I . Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен және сабаққа қатысып отырған мұғалімдермен сәлемдесу. Сыныпты түгендеу. Сабақты психологиялық дайындықтан бастау. Ол үшін оқушыларға қолдарын шапалақтатып содан соң бір-біріне қатты үйкелеп көршілерінің алақандарымен беттестіріп үзіксіз шеңбер жасап тек жақсылық туралы ойлау. Және ас мәзірі туралы мына мақалдарды бәріміз ішімізден айтамыз: «Асыңа тойғызбасаң да, ақ тілегіңе тойғыз»

«Жаман ауруға жақсы ас»

«Денсаулық зор байлық»

II. Өткен сабақты қайталау, еске түсіру. Қайталау сұрақтары:


  1. Дұрыс тамақтану дегенді қалай түсінесіңдер?

  2. Дәрумендер адам ағзасына қайдан келеді ?

  3. Көкөністер қандай топтарға бөлінеді ?

  4. Мына көкөністердің аттарын атаңдар және анықтама беріңдер ?

  5. Бутерброд деген не ?

  6. Қандай түрлері бар ?

Келесі сайыс мақал-мәтел сайысы. Бірінші топ мақал айтады, екінші топ соның мағынасын түсіндіреді. Сонымен теориялық сабақты қорытындылап екінші сарамандық жұмысты бастаймыз. Жұмысты бастамас бұрын мына сұрақтарға жауап беріңдер:

I сұрақ: Қандай қауіпсіздік ережелерін және санитарлық гигиенаны сақтау керек? Екі топ кезектесіп жауап береді.



Енді сарамандық жұмысқа кірісеміз. Әр топ, әр оқушы өздеріне берілген тапсырма бойынша жұмысты бастайды. Болған соң бағаланып, бір-бірімен пікір алмасып, ауыз тигізеді. Сабақтың соңында жұмыстарын бағалап, үйге тапсырма алады. Үйге тапсырма: салат және бутерброд дайындап, жанұяға дастарқан жасау.
: images -> files -> gilimi-adistemelik -> oner
files -> К рабочей программе по русскому языку 9 класса. Количество часов
files -> Рабочая программа педагога куликовой Ларисы Анатольевны, учитель по литературе в 7 классе Рассмотрено на заседании
gilimi-adistemelik -> Тақырыбы: «Қыс» өлеңі. Абай Құнанбаев Мақсаттары: Абайдың "Қыс" өлеңімен таныстыра отырып, сол кездегі
gilimi-adistemelik -> Сабақтың тақырыбы: «Көксерек табиғаттың тағы перзенті»
gilimi-adistemelik -> Сабақтың тақырыбы:
oner -> Доклад " Развитие познавательной и творческой активности учащихся на уроках черчения"
gilimi-adistemelik -> 6 орта мектебі (Баяндама) Биология пәні мұғалімі: Ж. Т. Қожанова Петропавл қаласы, 2011 жыл
gilimi-adistemelik -> Теңге – ұлттық табыстың кепілі Дайындаған: 5 «А»сынып жетекшісі Кемпирова Ғ. А
gilimi-adistemelik -> Сабақтын мақсаты: Білімділік: Омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесінің әртүрлілігі туралы мағлұматтар алады




©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет