Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаевтың «Батыр Баян»



жүктеу 26.85 Kb.
Дата29.06.2016
өлшемі26.85 Kb.
түріСабақ
Үш тілде оқытатын дарынды балаларға арналған мамандандырылған

№30 мектеп-гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Габдуллина Сандуғаш Шалхарбаевна


Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы

Сабақтың мақсаты:

  1. Мағжан Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасының мазмұнының меңгерту. Кейіпкерлер бейнесіне талдау арқылы поэманың тақырыбын, идеясын, мәнін ашу.

  2. Оқушылардың көркем сөйлеу мен жазу, шығармашылығын арттыру, сөздік қорын дамыту.

  3. Поэмадағы кейіпкерлер бейнесін талдау арқылы батырлыққа, туған елін, жерін сүйе білуге, намысқойлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, оқу, іздендіру, топтастыру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сабаққа келмеген оқушыларды журналға белгілеу

ә) Оқушылар зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

М.Жұмабаев өмірі мен шығармашылығы жөнінде сұрақтар қою:

1. М.Жұмабаев қай жылы дүниеге келді? 1893жыл

2. Қай жерде дүниеге келді? Сасықкөл мекенінде

3. М.Жұмабаевтың поэмалары? «Батыр Баян», «Қорқыт», «Ертек»

4. Тұңғыш өлеңдер жинағы? 1913 жыл, «Шолпан»

5. Қандай үйірме құрады?

6. Қай жылы, неше жасында дүние салды?


ІІІ. Жаңа сабақ.

1.Поэманы ауызша оқыту арқылы түсіну.

2.Композициялық құрылысына талдау жасау.

  1. Поэманың басталуы.

Абылайдың қалмақ еліне ойран салмақ болуы

  1. Поэманың дамуы.

Ер Баянның жаугершілікте қолға түскен қалмақ қызын еліне алып келуі

  1. Поэманың байланысуы.

Бала Ноянның қызға бір көргеннен ғашық болуы

  1. Поэманың шиеленісуі.

Ноянның қалмақ еліне қызбен бірге еріп кетуі

  1. Шарықтау шегі.

Баянның екі жасты қуып жетіп, садағымен атып өлтіруі

  1. Поэманың шешімі.

Жүз жігітті бастаған Баянның жау қоршауында қалуы

  1. Қорытынды.

Қалмақ найзасына ілінген Баян басы
3. Оқулықпен жұмыс:

А) Мәтіннен пейзажды тауып оқу. Пейзаж – көркем шығармада суреттелген табиғат көрінісі.

Ә) Кейіпкерлерді теріп жазу: Баян батыр, Ноян, Абылай хан, Қанай би, Қалмақ қызы.

4. Кейіпкерлерге мінездеме беру. (топтастыру стратегиясы)

Хан



Абылай

ақылды дана

сақ елге қамқор

сенгіш аңқау

батыр

батыр



Баян
ақылды намысқой

ержүрек ғашық


5.Венн диаграммасы.

Баян

Ұқсастығы

Ноян

Ержүрек

Намысқой


Махаббатқа адал

Батыр

Бір жырдың кейіпкері

Бір қызға ғашық


Баянның інісі

Жас


Сенгіш

Аңқау



6.Жырдағы жер атауларын теріп жазу:

Сарыарқа, Бурабай, Бөлектау, Көкшетау, т.б.



ІҮ. Бекіту.

Сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.



Ү. Үйге тапсырма.

Көкшетау пейзажын салу. І бөлімнен теңеу сөздерді теріп жазу. Мазмұндау.



ҮІ. Бағалау.
: 2016
2016 -> ОҚУ Әдістемелік кешен пәН «Қазақ Әдебиетін жаңа технология бойынша оқыту әдістемесі» мамандық
2016 -> Педагогика 1-вариант Педагогика ғылымының зерттеу объектісі
2016 -> Эссе Жаңалыққа бастаған жаңартылған бағдарламаға байланысты көзқарасым Жазған
2016 -> Ертеңгілік «Алтынсың ғой анашым» Тәрбиеші: Шуканаева Р. С. Бадамша ауылы 2013ж 8 Наурыз мерекесіне арналған ертеңгілік
2016 -> 1-ж: Біз ғана емес қадір тұтқан бабалар Аналардан туған небір даналар
2016 -> Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Ақтай-сай ауылы Самал Жумина Орынбасарқызы
2016 -> Решение на прошедшей неделе было принято Советом Ассоциации
2016 -> Төмендегі мәтінді қазақ тіліне аударыңыз
2016 -> Сабақтың тақырыбы: Сақтардың тұрмысы мен шаруашылығы Сабақтың мақсаты: Сақтардың шаруашылық түрлері мен тұрмыс-тіршілігінің




©tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет